of 2
1
Excerpts from this work may be reproduced by instructors for distribution on a not-for-profit basis
Using the information in the table, determine the cost per pound of each of the ingredients. Write a system
of linear equations and solve by using the following methods.
(a) Use the user-defined function GaussJordan that was developed in Problem 4.22.
(b) Use MATLAB’s built-in functions.
b=[1.44; 1.16; 1.38; 1.78; 1.61];
disp('Part (a)')
xa=GaussJordan(a,b)
E0.15 0.3 0.2 0.35 01.61
2
1.4400
>>